.htaccess 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? | NasılLAB

.htaccess 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Yönlendirme hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından istenen URL’lerin, farklı URL’lere yönlendirilmesi işlemidir. 301 yönlendirmesi ise SEO için önerilir ve kalıcı olarak taşıma anlamına gelir. Bu yöntem ile abcd.com domaininize yapılan girişlerde kullanıcıyı direk olarak efgh.com isimli sitenize yönlendirebilirsiniz.

Yönlendirme işlemlerine .htaccess dosyanıza panelinizden erişmek için yapmanız gereken birkaç ufak adım ile başlayalım.

İlk olarak hosting panelinizden “Dosya Yöneticisi(File Manager)” kısmına giriş yapmanız gerekiyor.

İkinci aşama olarak “Ayarlar(Settings)” kısmından, “Gizli Dosyaları Göster(Show Hidden Files)” seçeneğini işaretleyerek gizli dosyaları göstermesini, yani .htaccess dosyasını görünür olmasını sağlıyoruz.

Eğer bu işlemi tamamladıktan sonra dizinde .htaccess dosyanızı görüntüleyemezseniz, yapmanız gereken “Dosya Yöneticisi” içerisinden yeni bir dosya ekleyip ismini de .htaccess yaparak sorunu gidermek olabilir. İkinci bir yöntem de masaüstünüzde bu dosyayı oluşturup “FTP” yardımı ile “public_html” klasörünün içerisine atmak yeterli olacaktır.

.htaccess dosyamızı erişilebilir hale getirdikten sonra yapmamız gereken şey dosyayı düzenlemek olacak. Yönlendirme kaydını dosyanın içerisine entegre etmek için öncelikle dosyamıza sağ tıklayıp edit seçeneğine basarak açıyoruz.

Domaininizi yönlendirmek için .htaccess dosyanızın içerisinde eklemeniz gereken kodları aşağıdaki gibi güncelleyebilirsiniz. Sonrasında yönlendirmeniz çalışacaktır.

.htaccess dosyanızı dilediğiniz gibi editleyebilirsiniz. Sadece başka bir alan adına yönlendirebileceğiniz gibi aynı zamanda sitenizi “www” ya da “www” olmadan açılmasını da bu yöntemle sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda eğer SSL Sertifikanız varsa sitenizin “https://” olarak açılmasını .htaccess dosyanızda yapacağınız bu yönlendirmeler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir