İstenmeyen SMS'ler Nasıl Engellenir? | NasılLAB

İstenmeyen SMS’ler Nasıl Engellenir?

Telefonlara hemen her gün gelen rahatsız edici mesajları önlemenin çok kolay bir yolu bulunuyor. Gelen mesajların sonunda ‘B’ ile başlayan kodu ‘ifadelerle engelle’ bölümüne yazdığınız takdirde, istemediğiniz türden mesajlar bildirim olarak gelmiyor; spam kutusuna düşüyor.

İstenmeyen mesajları çok basit bir işlemle ‘spam’ kutusuna düşürebilirsiniz.

Günümüzde telefon sahiplerinin en büyük sıkıntıları arasında istenmeyen mesajlar yer alıyor. Olur olmadık şirket veya kurumlardan sık sık rahatsız edici mesajlar gelebiliyor. Üstelik ne yaparsanız yapın bunun önüne geçemiyorsunuz. Şikayet de etseniz yine bu mesajlar size gelmeye devam ediyor.

İstenmeyen mesajları önlemenin en kolay yoluGünümüzde telefon sahiplerinin en büyük sıkıntıları arasında istenmeyen mesajlar yer alıyor. Fakat bu mesajları önlemenin aslında çok kolay bir yöntemi var. Siz de bu adımları uygulayarak bu mesajların önüne geçebilirsiniz.

Lakin bu mesajları engellemek aslında sanıldığından çok daha kolay. Bildiğimiz üzere BTK, kurumlardan gelen mesajların sonuna bir takım kodlar konulması zorunluluğu getirdi. B001 ile başlayan bu kodlar B999’a kadar çıkabiliyor. Hemen herkes mesajın sonundaki B001, B002, B003 gibi kodları fark etmiştir. İşte bunu kullanarak istemediğiniz mesajları kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz.

Yukarıdaki videodan da görüldüğü üzere, mesaj ayarlarından, engellenen mesajlara girmek gerekiyor. Buradan ‘ifadeleri engelle’ bölümüne gelerek istediğiniz kodu yazıp, mesajları engelleyebilirsiniz.

Örneğin bir bahis sitesinden gelen reklam mesajının kodu B250 olarak görülüyor. Bu mesajı engellemek ilgili bölüme B250 yazdığınızda, bir daha o kodun yer aldığı mesajlar size bildirim olarak gelmeyecek ve engellenen mesajlar klasörüne düşecek.

Lakin bu özellik sadece Android cihazlar için kullanılıyor. Maalesef iPhone’lar için ‘ifade engelle’ seçeneği bulunmuyor. iPhone’da sadece numara bazlı engelleme yapılabiliyor.

BTK’nın B001-B999 aralığındaki ‘Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları’ listesine buradan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir